Відділ народних, духових та ударних інструментів

Завідуючий відділом Назаренко Валентина Василівна

 

Зберігаємо народні традиції

Опановуючи на відділі низку народних інструментів, діти навчаються на таких інструментах - бандура, баян, акордеон, гітара, скрипка, а також навчаються народному співу.

Візитною карткою школи є дитячі колективи відділу. Дитячий фольклорний ансамбль «Павонька» створила в 1999 році викладач Гірман-Фоміна О.В. (випускниця школи 1991 року), у 2003 році ансамблю присвоєно звання «зразковий», продовжує роботу з колективом керівник Назаренко Валентина Василівна.

Скільки обрядів, звичаїв можна побачити у виконанні ансамблю: і свято Івана Купала, і свято першого снопа, і українського весілля, всілякі Різдвяні дійства, проводи зими, зустріч весни … В народних обрядах і звичаях закладена мудрість і виваженість нашого народу, яка передається від одного покоління до іншого. І учасники фольклорного колективу вивчаючи народні традиції діляться залюбки своїми знаннями з однолітками, а в майбутньому ці знання будуть передавати дітям і онукам. Ансамбль «Павонька» є переможцем обласних та міжнародних конкурсів.

Тісно співпрацює, з фольклорним ансамблем, ансамбль народних інструментів (керівник Марчук Оксана Василівна). Скрипка, контрабас, сопілка, баян, бандура, ударні інструменти – таке розмаїття інструментів має колектив. Основу репертуару складають обробки українських народних мелодій. Також учасники вміло акомпанують учням класу народного вокалу. Спільні виступи фольклорного та інструментального ансамблів завжди радують слухачів.

Великою популярністю в нашій школі користується бандура. Це український струнно-щипковий музичний інструмент. Виконавець, граючи на бандурі, не притискає струни на грифі, а подібно до арфи грає щипком. В сучасній Україні бандура використовується навіть в естрадному напрямку. Наприклад гурт «Шпилясті кобзарі», виконує поряд з українським репертуаром – хіти європейської рок-музики. А нещодавно в Києві створено новий, сучасний колектив бандуристів «Nova Capella» («Нова капела») Ірини Родіонової. Слідкуючи за творчістю таких чудових колективів учасники ансамблю бандуристів «Віночок» (керівник Назаренко Валентина Василівна) розуміють, що бандура – це не тільки наша історія, а те, що модно і сучасно.

Ансамбль бере активну участь у концертних заходах міста, району, популяризуючи народну пісню і майстерність гри на бандурі. Є неодноразовим призером обласного фестивалю-конкурсу дитячої творчості «Дебют».

З 2007 року, кожен рік 22 травня в музеї Т.Г.Шевченка, нашою школою проводиться конкурс юних бандуристів «Грай, моя бандуро!» присвячений дню пам’яті Великого Кобзаря.

Також із задоволенням у школі навчаються грі на гітарі. Найкращі з них гідно представляють нашу школу на обласних академічних концертах (секція «струнно-щипкові інструменти»), і є переможцями міжнародного дитячого фестивалю мистецтв «Соняшник». У 2016 році на відділі створено ансамбль гітаристів (керівник Бурак Андрій Миколайович). У репертуарі ансамблю твори В.Гомеса, В.Дідюлі, Дж.Л.П’єрпонта, Р.Ловланда, С.Фостера. 

Народний спів – це те джерело з якого походять всі різновиди вокального мистецтва. Народна манера співу вражаючи впливає на слухачів, тут є свої особливості у подачі звуку, тембру та вокальних засобів. Народний спів спирається на народно-пісенний репертуар. Наш народ створив близько двохсот тисяч українських пісень. Роботу класу народного вокалу започаткувано в 1997 році. Учні класу є активними учасниками та переможцями обласних і Всеукраїнських конкурсів.

 

Скрипка – «королева музики»

Скрипка – «королева музики», «королева оркестру», як тільки її величають. Цей інструмент з багатовіковою історією. Чарівний звук, багатство тембру, технічна вправність властиві мистецтву гри на скрипці.

Сьогодні класичне скрипкове мистецтво в Україні гідно представляють відомі вітчизняні скрипалі Богодар Которович, Кирило Стеценко, Олег Криса, Ольга Рівняк, Остап Шутко, Ігор Андрієвський, Роман Кофман, Лідія Шутко. Для скрипки створено багато прекрасної музики: п’єс, сонат, концертів. Вітчизняні вчені вважають, що скрипка потрапила в Україну у XVI-XVII столітті із західної Європи.

В нашому класі скрипки діти залюбки виступають на концертах, конкурсах, обласних академічних концертах, обласному фестивалі-конкурсі дитячої творчості «Дебют» (секція «струнно-смичкові інструменти»), приймають активну участь в різних мистецьких заходах. Із задоволенням грають у ансамблі скрипалів та ансамблі народних інструментів.